10 Minutowy Przewodnik Po Podstawach GITa – odczytywanie zmian

Mamy już repozytorium, jakieś pliki i kilka zmian, na których chcemy pracować. To dobre fundamenty, aby poznać tajniki „czytania” zmian. Komendę, z której skorzystamy znamy już z przewodnika #2, a jest nim git log.

Poniżej przedstawiam, wg mnie najbardziej użyteczne formy i parametry tego polecenia.

ONELINE

git log --oneline – wyświetla identyfikator zmiany (hash zmiany) jak i opis który został wstawiony w poleceniu git commit. Znacznikiem (HEAD -> master) oznaczona jest gałąź główna, która to w założeniu ma przechowywać pliki finalne. Na ten moment nie będziemy się jednak tym zajmować.

parametr oneline
AUTHOR

git log --author = "Nazwa autora zmiany” – wyświetli tylko te zmiany, które były wprowadzone przez osobę w parametrze author. Polecenia można ze sobą łączyć, aby wyświetlić to co się chce i w jakim formacie się chce. Poniżej przedstawiam polecenie git log z parametrami author i oneline. Jak widać wynik jest taki sam jak powyżej, bo zmiany przygotowywałem tylko ja.

parametry oneline i author
GREP

Kolejnym dość często używanym parametrem jest parametr grep. W nagłówkach zmian wyszukuje tylko te, które zawierają słowa podane po parametrze.

Uwaga, wielkość czasami ma znaczenie 😛 i tak „Modyfikacja” to nie to samo co „modyfikacja”.

polecenie grep

Zaglądnijmy teraz do wnętrza pliku i wyświetlmy jego zmiany. Nie chodzi tutaj o wyświetlenie nagłówków zmian, a o szczegółowe zmiany wprowadzone wewnątrz plików.

PATCH

I tak poleceniem git log --patch hello.sql wyświetlimy sobie zmiany w pliku hello.sql. Ilość i jakość zwróconych danych może przytłaczać, ale z czasem nabierzesz praktyki i nie będzie już to tak nieczytelne jak za pierwszym, drugim… i dziesiątym razem.

Polecenie patch
GRAPH

Poleceniem git log --graph wyświetlimy graficzną reprezentację naszego repozytorium. Zwróć uwagę na czerwoną linię z gwiazdkami, które przedstawiają mapę repozytorium, i o ile nasze prace odbywają się w głównej gałęzi i ta 'graficzna’ reprezentacja nie jest zbyt okazała, to już inaczej sytuacja się ma, kiedy nad projektem pracuje kilka osób i każda w swojej gałęzi.

To tyle podstaw jeżeli chodzi o czytanie zmian. Każdy samodzielnie musi odpowiedzieć sobie na pytanie co potrzebuje wiedzieć i jakie dane chcę uzyskać. Z powyższych korzystam najczęściej i te chciałem Wam przedstawić.

Pełną listę parametrów można podglądnąć poleceniem git log —help oraz na oficjalnej stronie https://git-scm.com/docs/git-log


Co jeszcze może Cię zainteresować:


Dodatkowe materiały:
https://youtu.be/6e_jrbkqu70