10 Minutowy Przewodnik Po Podstawach GITa – Pierwsze Repozytorium

Poniżej przedstawię tworzenie pierwszego repozytorium wraz z dodaniem pierwszego pliku i zapisaniem zmian. Proste łatwe i przyjemne, ale każdy musi przez to przejść 😀

INIT

Przejdźmy do katalogu, w którym chcemy utworzyć repozytorium GIT’a i wykonajmy polecenie git init. Naszym oczom ukarze się taki oto ciąg znaków:

git init
STATUS

Następnie komendą git status sprawdźmy co dzieje się w naszym repozytorium. Dobra rada – nadużywanie tej komendy jest bardzo zalecane. Jak widać nasze repo jest puste i gotowe do działania.

git status, korzystaj zawsze i chętnie

Dodajmy do niego pliki. Ja dodam plik hello.sql, w którym zapiszę polecenie sql z wszystkim już dobrze znanym zdaniem „Hello World!”. Po wszystkim wykonajmy raz jeszcze polecenie git status. Teraz GIT zgłosił nam, że w katalogu znajduje się plik, który nie jest częścią repozytorium i podpowiedział abyśmy skorzystali z polecenia git add.

Status repo po dodaniu pliku
ADD

Poleceniem git add hello.sql dodajmy plik do repo. Aby dodać wszystkie pliki w aktualnej lokalizacji wykorzystaj polecenie git add . (kropka).

Status repozytorium po dodaniu pliku hello.sql
COMMIT

Na ten moment to nasz cały projekt, który chcemy zachować. Wykonajmy polecenie git commit Z parametrem -m jesteśmy w stanie zapisać zmiany z opisem słowno-muzycznym nie wchodząc w domyślny edytor GITa

Zapisywanie zmian do repo
LOG

No i fajnie. Zobaczmy zatem co nasze repozytorium skrywa. Wykonajmy polecenie git log. Polecenie to służy do poglądu historii repozytorium, a parametr --oneline sprawia, że wyświetlone informacje są czytelniejsze.

git log, dobrze jest zapoznać się w parametrami tego polecenia

Na ten moment mamy jedną zmianę, a właściwie dodanie pliku i to widać na załączonym screenie.

I to na teraz wszystko. Nauczyliśmy się tworzyć repozytoria i dodawać do nich pliki. Poznaliśmy również polecenie git status i git log, a ich rozwinięcie poznamy w kolejnych częściach programu.


Co jeszcze może Cię zainteresować:


Dodatkowe materiały:
https://youtu.be/D6EI7EbEN4Q

//