Instalacja Bazy Danych Oracle Na MacOS

Na dzień pisania tego wpisu, na stronie oracle.com do ściągnięcia są następujące wersje bazy Oracle:

 1. Oracle Database 18c – samoczynna baza danych, gdzie rolę administratora przejmują wewnętrzne mechanizmy bazy. Jest to baza z przeznaczeniem na pracę w chmurze.
 2. Oracle Database 12c Release 2 – podstawowy produkt
  1. Standard Edition (SE2) – okrojona wersja
  2. Enterprise Edition – wersja z wszystkimi funkcjami
 3. Oracle Database 11g Release 2 – podstawowy produkt w starszej wersji
  1. Standard Edition (SE) – okrojona wersja
  2. Enterprise Edition – wersja z wszystkimi funkcjami
 4. Oracle Database Express Edition – ograniczona, darmowa wersja bazy danych. 


Instalację bazy będę opisywać na:

 • wersja systemu macOS Mojave 10.14.4 
 • wersja VirtualBox 6.0.8
Się nie da

Już teraz rozwieję wątpliwości i przestrzegę przed nieuchronną konsternacją. Bezpośrednio na systemie macOS nie da się zainstalować bazy danych Oracle. Aby więc móc korzystać z dobrodziejstw relacyjnej bazy danych to niestety, ale trzeba uruchomić system w środowisku wirtualnym, na którym będzie można to zrobić. Środowisko wirtualne to najprościej mówiąc aplikacja, która umożliwia instalację innego systemu na tym, który mamy. Oracle wychodzi jednak naprzeciw i dostarcza już gotowe dyski z zainstalowaną bazą danych, a nawet z graficznym środowiskiem do pracy – SQL Developerem.

Instalacja

Cały proces instalacji wygląda następująco:

 1. Pod adresem https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads znajduje się instalka maszyny wirtualnej, którą należy ściągnąć i zainstalować. Jest to ta oznaczona jako OS X hosts. Będzie to jedna z najpopularniejszych, czyli VirtualBox. Inna popularna aplikacja, która mogłaby konkurować z VirtualBoxem czyli VMWare niestety nie jest dostępny na komputery z systemem macOS.
https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Podczas instalacji na MacOS Mojave wystąpi błąd za sprawą braku uprawnień do instalacji aplikacji pochodzących z Oracle America, Inc. Aby temu zaradzić należy wejść w Preferencje Systemowe > Ochrona i prywatność > zakładka Ogólne i zezwolić na instalację aplikacji z Oracle America, Inc.

2. Do pełni szczęścia brakuje „dysku” z systemem, na którym to będzie można uruchomić bazę danych. Tą można pobrać  z adresu: https://www.oracle.com/technetwork/database/enterprise-edition/databaseappdev-vm-161299.html

https://www.oracle.com/technetwork/database/enterprise-edition/databaseappdev-vm-161299.html

3. Uruchamiamy nowo ściągnięty plik DeveloperDaysVM2018-10-16_09.ova, klikamy importuj i akceptujemy wszystkie umowy licencyjne


Import dysku z systemem linuxowym z zainstalowaną bazą danych
Uruchamianie środowiska wirtualnego

4. Po instalacji pozostaje nic innego jak uruchomić nowo zainstalowane środowisko wirtualne

Widoczny, zaimportowany dysk Oracle DB Developer VM

5. W odpalonym menedżerze Oracle VM Virtual Box włączamy Oracle DB Developer VM poprzez przycisk Uruchom w kształcie strzałki

6. Tak oto prezentuje się system z zainstalowaną bazą danych Oracle

Uzupełnienie

Z bazy danych na środowisku wirtualnym możemy korzystać poprzez uruchomienie klienta bazy danych już na wirtualnym środowisku, lub nieco bardziej cywilizowanie na środowisku lokalnym z połączeniem do bazy na wirtualce. Ten drugi sposób jest o niebo lepsze, ale wymaga nieco gimnastyki. Nie bój nic, wszystko udało mi się opisać tutaj i przedstawić w jak najprostszy sposób.


Co jeszcze może Cię zainteresować:


//