10 Minutowy Przewodnik Po Podstawach GITa – Instalacja

Za chwilę postaram Ci się przedstawić czym jest Git i jakie dobro niesie ze sobą, ale najpierw opowiem czym jest wersjonowanie projektów i dlaczego to takie przydatne.

Nie raz, nie dwa jako rasowy programista i obrońca świata będziesz musiał wrócić do kodu źródłowego sprzed miesiąca czy dwóch. Ale skąd taki pozyskać? Problemu nie ma jeżeli z każdą zmianą odkładasz kod źródłowy jako osobny plik do katalogu do tego stricte przeznaczonego – niech zgadnę masz taki i nazywa się Arch? Ale kto tak robi i kiedy ma na to czas? Dlatego powstało coś takiego jak repozytorium. Niezależnie od tego czy jest to właśnie Git czy SVN jego zadanie jest takie samo. Przechowywać zmianę. Brzmi ciekawie? I tak jest w istocie, choć to nie ich jedyne zadanie – ale o tym dowiesz się z poniższego mini kursu.

Instalacja Gita na macOS

Ze strony https://git-scm.com/downloads do ściągnięcia jest plik instalacyjny, który należy oczywiście zainstalować. I już, tyle. Aaaa pewnie zastanawiasz się dlaczego aplikacji GIT nigdzie nie widać, skoro instalacja przebiegła prawidłowo. A no dlatego, że GIT sam w sobie nie jest interfejsem graficznym i dostęp do niego jest możliwy tylko z poziomu terminala. Schody? Czekaj, czekaj warto jest się tego wszystkiego się nauczyć.

Ściąganie pliku instalacyjnego

Poznajmy naszego zbawiciela świata. Tak, tak, repozytorium nieraz będzie ratowało nas z opresji, i z każdą taką sytuacją będziesz coraz bardziej dostrzegał jego piękno. Z poziomu terminala wykonaj polecenie git –version, aby sprawdzić czy GIT prawidłowo został zainstalowany.

Hello Git

I właściwie to tyle jeżeli chodzi o instalację GIT. Szybko, łatwo i przyjemnie, dlatego zapraszam do kolejnych lektur. Baw się dobrze.


Co jeszcze może Cię zainteresować: