Wersje Baz Danych Oracle

Decydując się na serwer bazy danych Oracle, możemy wybierać spośród paru wariantów. Pomijając aspekt cenowy, postaram się przedstawić i omówić różnice między nimi. Oracle na swojej stronie udostępnia sporo wersji baz danych, ja jednak przedstawię te, które są najpowszechniejsze i z którymi miałem styczność.

  • Oracle Database Express Edition – darmowa (nawet dla zastosowań komercyjnych), ograniczona wersja bazy danych. Ograniczenie obejmuje wykorzystanie zasobów sprzętowych, ograniczenie na rozmiar składowanych danych, jak również wsparcia dla użytkowników – a właściwie jego brak. Ze względu na ograniczenie sprzętowe wykonywanie złożonych zapytań, lub zapytań na dużej ilości danych będzie czasochłonne, ze względu na to, że obliczenia nie będą wykonywane w pamięci operacyjnej lecz na przestrzeni tabel na dysku.
  • Oracle Database Standard Edition – ta wersja również posiada ograniczenie na zasoby sprzętowe, ale już nie na tak niskim poziomie jak XE. Ograniczenie jest narzucone na ilość możliwych do wykorzystania procesorów, a nie pamięci operacyjnej. W tej licencji, Oracle udostępnia program do tworzenie kopii zapasowych RMAN, umożliwia zbudowanie klastra RAC czy udostępnia wsparcie dla użytkowników.
  • Oracle Database Enterprise Edition – brak ograniczenia na zasoby sprzętowe, dziesiątki dodatkowych funkcjonalności, możliwość rozszerzenia o opcjonalne pakiety. Wprowadzenie zaawansowanych mechanizmów wspierających składowanie i wyszukiwanie danych. Udostępniono partycjonowanie, równoległe wykonywanie zapytań, kompresje, szyfrowanie i wiele wiele więcej. Wersja z przeznaczeniem dla dużych firm, z ogromem danych, potrzebujących efektywnej bazy danych.

Kierując się wyborem bazy danych, miejmy na uwadze nasze/klienta faktyczne potrzeby. Nie rzucajmy się na wersje Enterprise tylko dlatego, że jest super-hiper bo udostępnia przecież tyle rozwiązań, nie ma ograniczeń i dodatkowo posiada wsparcie. Może się okazać, że taka inwestycja to strata pieniędzy i w żaden sposób nie zwróci się w czasie.

Źródła: