Z Głową W Chmurach, Czyli Tworzę Bazę W Oracle Cloud

Drogi Towarzyszu, jak zapewne wiesz, lub nie, jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem MacBooka. I choć wiele recenzji przeczytałem i oglądnąłem, to żadna nie natłukła mi do łba, że jestem bazodanowy i moje oczekiwania względem systemu MacOS, a właściwie z jego systemem plikowym nie są mi po drodze.

Postawienie bazy na Macu jest po prostu niemożliwe. Jedyne wyjście jak się okazało, to środowisko wirtualne — zainstalowanie VirtualBox i pobranie dedykowanego obrazu z systemem ze wbudowaną bazą. Oracle wychodzi jednak naprzeciw i udostępnia taki ze swojej strony.

Niby wszystko fajnie, ale na moich 8GB pamięci RAM działało to poniżej oczekiwań. Ale myślę sobie ok, tak już musi być. Skoro mam Maca, będę pracował na Macu! Pierwsze projekty pisałem na SQL Developerze wbudowanym w środowisko wirtualne. To był błąd. Tyle zaklęć, ile rzuciłem podczas tej „pracy” nie powstydziłby się Pan Pasikowski, pisząc scenariusz do filmu „Psy”.

Poszedłem jednak po rozum do głowy i zainstalowałem SQL Developer lokalnie na Macu i nawiązałem połączenie z maszyną wirtualną (Wow, bystrzaku). Cały proces opisałem tutaj. Działało to lepiej, ale daleko było do ideału.

W takim bałaganie robiłem swoje, aż Oracle pochwalił się udostępnieniem swoich usług w chmurze (cloud.oracle.com). I teraz mam swoją bazę danych, na serwerach Oracle, do której dostęp mam z dowolnego miejsca i dowolnej maszyny. No dobra, dowolnej pod warunkiem, że mogę na niej zainstalować klienta bazy danych Oracle.

Stawiając taką bazę, musiałem poradzić sobie sam, bo niewiele jeszcze jest instrukcji poza oficjalną ze strony cloud.oracle.com, której czytelność jest dyskusyjna. Ty, mój drogi czytelniku sam przez ten bałagan (tak, Oracle ma najmniej intuicyjny serwis www jaki widziałem) przechodzić nie musisz. Poniżej przedstawię krok po kroku, co robiłem i dokąd mnie to doprowadziło.

No i oczywiście pokażę jak nawiązać połączenie z taką bazą ze środowiska lokalnego poprzez SQL Developer🙂

Krok 1:  Utworzenie konta na http://cloud.oracle.com

Wsadź sobie w między bajki to, że Twoje istniejące konto, które być może posiadasz na oracle.com będzie gadało z chmurą i dasz radę nim się zalogować. Do korzystania z dobrodziejstw chmury konieczne jest utworzenie nowego. Można to zrobić, przechodząc na adres http://cloud.oracle.com i klikając w Sign Up
Pierwszy etap tworzenia konta. Jak na razie nic spektakularnego. Uzupełniasz co potrzeba, potwierdzasz, że jesteś człowiekiem i klikasz Weryfikacja adresu e-mail. Na adres, który podałeś, otrzymasz mejla z potwierdzeniem i linkiem aktywacyjnym (link jest ważny 30min więc nie idź lepiej na kawę)
To, co jest istotne podczas potwierdzenia i dalszej konfiguracji konta, to Nazwa konta Cloud.  Zapisz ją sobie, bo to m. in. nią będziesz finalnie logować się na swoje konto. Dalej
Niestety, aby móc utworzyć konto, konieczne jest podpięcie karty kredytowej, nawet wtedy, kiedy chce się tylko korzystać z darmowych rozwiązań. I już teraz lojalnie informuje, że nie działają karty przedpłacone jak np. Revolut (sprawdzałem). W celu weryfikacji Oracle pożyczy 1$ z Twojego konta — nie martw się, jako dobry kolega za chwilę odda.
Pamiętasz, jak wspominałem, abyś zapisał sobie Nazwę konta Cloud. To właśnie nim po prawidłowym podpięciu karty i finalnym potwierdzeniu założenia konta zalogujesz się do portalu Oracle.
Jeszcze tylko ekran z hasłem i możesz odtrąbić fanfary. Udało Ci się przejść przez tę łatwiejszą część 😛

Krok 2: Utworzenie bazy danych

Witaj w usługach chmury Oracle. To jest pierwszy ekran, który widzisz po zalogowaniu. Natłok możliwości jak na pierwszy raz może przytłoczyć, ale nie martw nic — potrzebujemy stworzyć instancję bazę danych i to też zrobimy klikając w Create an ATP database.
Na ekranie tym mnogość opcji jest również przytłaczająca, ale poza uzupełnieniem pól z nazwą bazy i hasłem dla administratora ADMIN bazy danych, nic więcej robić nie trzeba. Zostawiamy ustawienia domyślne i naciskamy Create Autonomus Database.
Na potwierdzeniu z prawidłowego utworzenia instancji bazy danych czytamy, że mamy do dyspozycji 20GB (to trzeba pochwalić), wersję bazy 21c i co najważniejsze, potwierdzenie, że baza jest darmowa Always Free. Gratulacje, masz już utworzoną instancję bazy danych Oracle gotową do pracy. Co dalej?

Krok 3: Nawiązanie połączenia z bazą danych z SQL Developer

Aby skorzystać z możliwości podłączenia się do bazy danych, konieczne jest pobranie tzw. walleta, czyli pliku autoryzacyjnego. Po wprowadzeniu hasła plik możemy pobrać i zapisać na dysku. Ważne, aby plik po nawiązaniu połączenia z bazą nie zmienił swojej lokalizacji. Plik jest z rozszerzeniem ZIP, ale nie ma potrzeby jego rozpakowania.
Krok końcowy to już tylko zainstalowanie SQL Developera (jeżeli jeszcze go nie masz, to tutaj przedstawiłem, jak można to zrobić na systemie MacOS) i nawiązanie połączenia. Po uruchomieniu klikamy w New Connection i w nowo otwartym oknie wpisujemy wszystko, co trzeba, aby odtrąbić sukces. W polu Username i Password wpisujemy to co wcześniej wpisaliśmy w polach przy tworzeniu bazy z userem ADMIN.
Końcówka to już tylko zmiana typu połączenia na Cloud Wallet i wybranie pliku autoryzacyjnego, który chwilę wcześniej ściągnęliśmy na dysk. Dla potwierdzenia, że wszystko zrobione zostało prawidłowo, klikamy przycisk Test i sprawdzamy status połączenia. Koniec. Cieszymy się pełnym dostępem do bazy, bo użytkownik ADMIN ma uprawnienia administratora, więc możemy tworzyć innych userów, nadawać uprawnienia i cieszyć się bogactwem bazy danych Oracle.

Skoro udało Ci się dojść tak daleko, to zapewne masz wszystko prawidłowo pospinane. Napisz, proszę poniżej i podziel się z innymi, jak przebiegł cały proces tworzenia i nawiązania połączenia z bazą. Niech inni też mają świadomość, że to nie jest jednak takie trudne 🙂

Szymon